Alates 13. jaanuarist esitati Kose-Uuemõisa Külakeskuse FB lehel kolme kuu jooksul, igal kolmapäeval kell 13:00 uudishimulikele viktoriinisõpradele kokku 49 harivat küsimust Kose-Uuemõisa ja ka Kose valla kohta. Eesmärgiks oli pakkuda sotsiaalmeedias põnevat nuputamist talvisel ajal ning avardada samas ka silmaringi tutvustades kodukandi ajalugu.
E-kooli viktoriinil oli küsimusi Kose-Uuemõisa aleviku vanemast ajaloost, kuulsatest külalistest, väljapaistvatest inimestest, kes siin on elanud ja tänu kellele on meie kodupaik saanud tuntuks ka rahvusvaheliselt. Arutlusel olid nii Kose-Uuemõisa sissesõidul asuvatel sammastel vaheldunud tähised (Tallinna RTJ, Harju RTJ (Remondi- ja Tehnikajaam) ja nende tähendus meie aleviku arengule, Tiigi tänava 1 ehitisest, Kõlli Tooma kauplusest ja sööklast, siinsetest kultuurikollektiividest ja võtmeisikutest ning loomulikult ka ümbruskonna olulistest faktidest.
Iganädalastele erinevatele küsimustele sai vastata terve nädala jooksul ning kokku võis koguda lausa 64 punkti.
Viktoriinis osales kokku 9 kirglikku võistlejat, kellest kiireimateks ja täpseimateks vastajateks osutusid 10 nädala küsimuste järel kolm vaprat osalejat:
I koht – Ingrid Kuusk 23 punkti
II koht – Raina Kruus 18 punkti
III koht – Maarja-Liis Pilli 6 punkti
Kokkuvõttes saime üheskoos taaskord rännata eilsesse päeva, mis annab meile kinnitust, et elame ajalooliselt rikkas paigas. Meie ajalugu ja traditsioonid ulatuvad juba 1340. aastasse, mil esmakordselt Kose-Uuemõisat kirjalikes allikates mainiti Nova Curia (uus mõis) nime all. Just nii on saanud nime ju meie armas kodupaik.
Teada on, et 1832. aasta augustikuus külastasid Kose-Uuemõisat Vene tsaari Nikolai I alaealised tütred, suurvürstinnad Olga (hilisem Württembergi kuninganna), Maria ja Aleksandra ning nende külastuse auks korraldati meie kaunis mõisapargis suursugune talgupidu. See traditsioon tolleaegsete rahvast köitvate seltskonnamängudega on väärt, et seda ka põlvest põlve edasi kanda.
Meie kodupaigas, siinsamas Kase tänaval, on elanud ka Pavel Belikov (1911-1982), kes alates 1961. aastast töötas endises Kose EPT-s, viimati pearaamatupidajana, ajal mil hoogsalt arenes meie kodualevik. Tänu temale on Kose-Uuemõisa jõudnud ka maailmakaardile, sest tema oli Nikolai Roerichi (1874-1947) elu ja loomingu peamine rahvusvaheliselt tuntud uurija.
Huvitavaid fakte viktoriinis on palju! Kel tekkis huvi, see on alati oodatud Kose-Uuemõisa Külakeskuse FB lehele, kus leiab ülevaate nii 2020. aasta kevadisest kui ka talvisest e-kooli viktoriinist vastavate albumite alt ja loomulikult alati ka Kose Kihelkonna Muuseumi FB lehelt.
Täname kõiki osavõtjaid, uudistajaid ja eelkõige Marju Verki Kose Kihelkonna Muuseumist suurepärase töö ja köitvate küsimuste koostamise eest!
Parimatele on Kose Kihelkonna Muuseum auhinnaks välja pannud väärt raamatu, mis saab olema teatmikuks järgnevatel põnevatel teadmiste kontrollil.
Toredatkevade jätku kõigile ning järgnevate ahvatlevate väljakutseteni.