KUIVAJÕE NAISRÜHM
Kuivajõe naisrühm alustas tegevust 15.septembril 1981.aastal Tuhala Maakultuurimaja naisrühma nime all. Rühma kutsus kokku kultuurijuht Aime Bahovski põhjendusega, et Kosel ja Kose-Uuemõisas juba on tantsurühmad, aga Oru kandis veel ei ole. Rühma hakkas juhendama Kose-Uuemõisa tantsurühmade õpetaja Leida Tiis, proovid on toimunud Kose-Uuemõisas. Esialgselt Kose-Uuemõisas Automajandi saalis, Kosejõe kooli saalis ja nüüd külakeskuse saalis. 2012. -2016. aastatel on Kuivajõe naisrühmal olnud 2 juhendajat: Leida Tiis ja Maarika Tuttelberg. Alates 2016. aastast juhendab tantsurühma Maarika Tuttelberg, kes ise on tantsinud rühmas esimesest päevast alates.
Tantsurühm on esinenud kõikidel üldtantsupidudel: 1985, 1990, 1994, 1999, 2004, 2009, 2014, 2019. Naistetantsupeol aastal 2011 ning 2016. Rühm on osalenud kõikidel Harjumaa (1982, 1983, 1984, 1985,1986,1988, 1991,1994,1995, 1996, 1999,2003, 2006,2013, 2017) ja Kose valla pidudel, Noortepidudel Õpetajate rühmana ning igal aastal maikuus ka Kose-Uuemõisa mõisapeol.
18. märtsil 2000 esines naisrühm Helju Mikkeli 75. Juubelisünnipäevale pühendatud vabariigi tantsijate galakontserdil Vanemuise kontserdisaalis.
2000. aastal Soome-Eesti tantsupeol Helsingis, 2005. Eesti-Soome tantsupeol Tartus (peole pääses vaid 9 naisrühma vabariigist), 2012. aastal Soome–Eesti tantsupeol Tamperes. 1989. aastal kontsertreisul Poola Choszczno linnas koos ansambliga Ventiil, 2004. aastal kontsertreisul Lapimaa–Norra. 1998. aastal osaleti naisrühmade võistutantsimisel Pelgulinna koolis. Läks nii hästi, et naisrühmale anti õigus-kohustus korraldada järgmine võistutantsimise Kosel, kus jäädi kolmandaks. 1910. aastal toimus naisrühmade võistutantsimine Võrus. Kokkuvõttes saadi 3. koha, aga oldi parim Kai Leetu tantsu „Lepalinnu tervitus” esitajana. Finaali pääses naisrühm samuti 2017. aastal, mil osales XI Eesti Naisrühmade võistutanstimisel Viimsis.
Praegu tantsivad Kuivajõe naisrühmas elurõõmsad rahvatantsumeelsed naised: Helen Kõiva, Piret Põld, Linda Jürgenson, Kairi Rebane, Raina Kruus, Kerli Sild, Liis Tammann, Kristi Aru, Riin Reiljan-Valling, Ülle Muzakko, Diana Luik ja Reve Lambur.
Naisrühma juhendab Maarika Tuttelberg.
Tantsuproovid toimuvad esmaspäeviti kell 20.00 Kose-Uuemõisa Külakeskuses.
Kontakt: kukulakeskus@kose.ee
Kel soov kodukandi naisrühma üheskoos rõõmsate naistega esindada, võta julgelt juhendajaga ühendust!
Segarahvatantsurühm KAPAK
Segarahvatantsurühm Kapak on Kose kandis tegutsenud juba 1977.-st aastast. Selle aja jooksul on Kapakul olnud kaks juhendajat. Rühmale pani tugeva aluse Leida Tiis, kes on olnud Kose vallas üks tegusamaid rahvatantsuõpetajaid. Alates 1997. aastast on rühma juhendanud ja edukalt kõigile üldtantsupidudele viinud Kadri Tiis, kes igapäevast leiba teenib tantsutoimetajana Laulu- ja Tantsupeo SA s. Alates 2013. aastast on kaks Kapakut, sest väärikale originaalile on lisandunud nooremad tantsijad, kes tantsinud Kadri käe all nii Kose Gümnaasiumi kui ka Kose noorterühmas. Mitmed neist on vanade tantsijate lapsed. Nii võib öelda, et tantsupisik levib põlvest põlve ja rahvatantsu traditsioon Kose vallas püsib. Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts on tantsupidude ülevaatuste põhjal (2004, 2009, 2014) tunnustanud Kapakut kõrgema kategooriaga. Eesti Kultutuurkapitali Harjumaa ekpsertgrupp tunnustas Kapakut 2014.a. kõrgetasemelise rahvatantsu propageerimise eest aastapreemiaga. Kapaku 40. sünnipäeva kontsert-etendus sai aga inspiratsiooni E. Frommi raamatust Omada või olla ning erinevate autorite mõtetest.
KAPAK KESKMISEST KO(A)BEDAM (täiendavalt KAPAK-ust)
KES? Segarühm KAPAK, tore sõpruskond, kaks koosseisu, üks kobedam teine nobedam, kokku enam kui 16 tantsupaari tantsustaaziga 1 – 39 aastat. Rühma tantsuvälise, igapäevase tegevuse tulemusena on väga paljud lapsed õpetatud ja kasvatatud, oskavad ujuda, nende kõne on korrektne ja hambad terved; tuhandetel kodudel on uued aknad, põrandad tolmuvabad ning sisustatud kena mööbliga; linnatänavad on prahist ja pättidest puhastatud; arvutivõrgud ja pangad töötavad tõrgeteta. Kapaku juhendaja Kadri Tiis aga hoiab igapäevaselt silma peal kogu eesti rahvatantsijate seltskonnal.
KUS? Tantsivad nii koduvalla üritustel kui Harjumaa tantsupäevadel, samuti tantsupidudel suurel väljakul. Rühma esinemisest on osa saanud Võrumaa väikekülad ja Hiiumaa tantsuhuvilised. Eesti tants Kapaku esituses on silma rõõmustanud üle Euroopa, Lapimaast Hispaaniani, nii suurte Europeade festivalide külastajatel kui põhjamaade sõpradel, kes on rühma võõrustanud Soomes, Rootsis ja Norras.
MIDA TEEVAD? Kohtuvad juba 43 aastat järjest 1-7 korda nädalas, kas tantsutrennis, treeninglaagris, esinemistel, sünni- ja pulma- ja nimepäevadel, alati saavad tähistatud rahvakalendri- ja perede tähtpäevad. Sõidavad bussi, kanuu ja ratastega; ronivad mägede ja tornide otsa ning kaevandustesse ja koobastesse maa alla. Ujuvad, kelgutavad, suusatavad ja uisutavad; naudivad muusikale, kontserte, head toitu ja keelekastet ja muhedat, sõbralikku seltskonda. Kapaku repertuaaris on nii folkloorseid tantse, seltskonnamänge ja -tantse kui ka rahvatantsul põhinevat kaasaegset autoritantsu. Om tantsinud ka teiste rahvaste tantse. Kapak on ellu kutsunud tänaseks juba traditsioonilised ülevallalised ettevõtmised Kose valla tantsupäev kevadeti ning jõululõpetus Kolmekuningapäeval.
MIKS? Sest kui mitu meest võtavad koos midagi ette, pole kellelgi vaja eraldi häbi tunda, kui ettevõtmine ei õnnestu (Hindustani) ja sellepärast, et metsas toetuvad puud puudele, rahva hulgas inimesed inimesele (Jugoslaavia) ning kõige olulisem tõeliselt on raisku läinud vaid see päev, mil sa kordagi ei naernud (Prantsuse) Nii kaua koos tõsist tantsutrenni teha on võimalik ainult seetõttu, et seltskond, kes naudib lisaks tantsimisele teineteise seltskonda ka reisidel nii Eestis kui kaugemal, on hakkamas, kui kellelgi juhtub abi vaja olema mõne talgutöö tegemisel või tähtpäeva tähistamisel, saab aru üksteise naljadest ja mõistab, kui on aeg asja tõsiselt võtta. Kapak on suurem, kui need tantsupaarid, kes iganädalaselt trenni teevad, sest iga tantsija taga on veel nende lapsed, vanemad ja muud sugulased, kes paratamatult on Kapaku tegemistesse haaratud.
Kapak kobedam tantsib teisipäeviti ja neljapäeviti kell 20-22 Kose-Uuemõisa külakeskuses.
Juhendaja: Kadri Tiis
KUIVAJÕE MEMMEDERÜHM “MURUEIDED”
Memmede rühm „Murueided“ alustas kooskäimist 1989 aastast, eesmärgiga osaleda sama aasta kevadel toimunud vabariiklikul memme-taadi rühmade tantsupeol Kosel.
Soov oli koos käia ja tantsida, esineda, osaleda tantsupidudel.
Sellest ajast alates on osaletud igal aastal toimunud Harjumaa erinevates paikades memme-taadi lustipidudel, viimastel aastatel koos lastega. Murueided on esinenud kõikidel Harjumaa pidudel, samuti Naistepidudel Jõgeval, loomulikult ka kohalikel üritustel.
Rühmas tantsivad rõõmsameelsed kohusetundlikud erinevas eas emad-vanaemad, kes on ka varem kuulunud Kuivajõe naisrühma koosseisu. Alustati 16 tantsijaga, kuid nüüd on neid jäänud 10: Sirje Urgas, Valve Lepp, Silva Paalberg, Katrin Lilleberg, Irina Jõgi, Marju Kull, Pirje Kaljas, Tiina Veeoja, Silvia Allas ja Kristi Mänd.
Tantsuproovid toimuvad neljapäeviti kell 18:00 Kose-Uuemõisa Külakeskuses.
Rühma juhendab Leida Tiis, keda 2019. aastal tunnustati Elutööpreemiaga Eesti Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupi poolt. Alates 2020. aasta sügisest juhendab aga rühma Maarika Tuttelberg.
Kõik toredad tantsuhuvilised prouad on alati oodatud tegusate memmede rühma tantsima. Võta meiega ühendust: kukulaakeskus@kose.ee